unfoldingWord 24 - Yahya İsa’yı Vaftiz Ediyor

unfoldingWord 24 - Yahya İsa’yı Vaftiz Ediyor

Esquema: Matthew 3; Mark 1; Luke 3; John 1:15-37

Número de guión: 1224

Idioma: Turkish

Audiencia: General

Tipo: Bible Stories & Teac

Propósito: Evangelism; Teaching

Citación Biblica: Paraphrase

Estado: Approved

Los guiones son pautas básicas para la traducción y grabación a otros idiomas. Deben adaptarse según sea necesario para que sean comprendidas y relevantes para cada cultura e idioma diferentes. Algunos términos y conceptos utilizados pueden necesitar más explicación o incluso ser reemplazados o omitidos por completo.

Guión de texto

Zekeriya’yla Elizabet’in oğlu Yahya büyüdü, peygamber oldu. Yahya çölde yaşar, yaban balı ve çekirge yer, deve kılından bir aba giyinirdi.

Çok insan Yahya’yı dinlemek için çöle giderdi. Yahya onlara, “Tövbe edin, çünkü Tanrı’nın Hükümranlığı yaklaştı!” diye seslenirdi.

Yahya, çağrısını dinleyerek günahlarından dönen çok insanı vaftiz etti. Yahya’nın yanına gelen birçok din alimi tövbe etmemiş ve günahlarını itiraf etmemişti.

Yahya din alimlerine şöyle seslendi: “Ey siz, zehirli yılanlar! Tövbe edin, davranışınızı değiştirin! İyi meyve vermeyen her ağaç kesilip ateşe atılacak.” Yahya, peygamberlerin şu sözünü gerçekleştirdi: “İşte senin önünden elçimi gönderiyorum. O benim yolumu hazırlayacak.”

Bazı Yahudiler Yahya’dan Mesih olup olmadığını sordular. Yahya şöyle cevap verdi: “Ben Mesih değilim. Fakat benden sonra gelen biri var. O çok büyüktür. Ben O’nun çarıklarının bağını çözmeye bile layık değilim.”

Ertesi gün İsa, vaftiz olmak için Yahya’nın yanına geldi. Yahya O’nu görünce, “İşte! Dünyanın günahını ortadan kaldıran Tanrı Kuzusu!” dedi.

Yahya İsa’ya, “Seni vaftiz etmeye layık değilim. Asıl Sen beni vaftiz etmelisin.” dedi. Fakat İsa cevabında şöyle dedi: “Beni vaftiz edeceksin, çünkü bu, yapılması gereken doğru iştir.” Böylece Yahya, İsa’yı asla günah işlememesine rağmen vaftiz etti.

İsa vaftiz olduğunda sudan çıkınca Tanrı’nın Ruhu güvercin biçiminde görünerek İsa’nın üzerine inip durdu. O anda gökten Tanrı’nın sesi duyuldu: “Sevdiğim Oğlum Sensin, Senden çok razıyım!”

Tanrı Yahya’ya şöyle demişti: “Vaftiz ettiğin bir adam üzerine Kutsal Ruh inip duracak. O adam Tanrı’nın Oğludur!” Tek bir Tanrı vardır. Ancak Yahya İsa’yı vaftiz ettiğinde Baba Tanrı’nın konuşmasını duydu, Oğul Tanrı olan İsa’yı gördü ve Kutsal Ruh’u da gördü.

Información relacionada

Palabras de Vida - GRN tiene mensajes audios en miles de idiomas que contienen mensajes basados en la Biblia acerca de la salvación y la vida cristiana.

Descargas gratis - Aquí puede encontrar los guiones principales de GRN en varios idiomas y también imágenes y otros materiales relacionados. Todos están disponibles para descargar.

Librería de audio de GRN - Material evangelistico y de enseñanza adecuado a las necesidades y a la cultura en variedad de stilos y formatos

Choosing the audio or video format to download - What audio and video file formats are available from GRN, and which one is best to use?

Copyright and Licensing - GRN shares it's audio, video and written scripts under Creative Commons