unfoldingWord 22 - Yahya’nın Doğuşu

unfoldingWord 22 - Yahya’nın Doğuşu

개요: Luke 1

스크립트 번호: 1222

언어: Turkish

청중: General

장르: Bible Stories & Teac

목적: Evangelism; Teaching

성경 인용: Paraphrase

지위: Approved

이 스크립트는 다른 언어로 번역 및 녹음을위한 기본 지침입니다. 그것은 그것이 사용되는 각 영역에 맞게 다른 문화와 언어로 조정되어야 합니다. 사용되는 몇 가지 용어와 개념은 다른 문화에서는 다듬어지거나 생략해야 할 수도 있습니다.

스크립트 텍스트

Eskiden Tanrı, halkına melekler ve peygamberler vasıtasıyla seslenmişti. Sonra 400 yıl boyunca hiç konuşmamıştı. Nihayet Zekeriya adlı yaşlı bir kâhine Tanrı’nın sözü geldi. Zekeriya’yla karısı Elizabet mümin insanlardı, ancak Elizabet çocuk sahibi olamıyordu.

Melek Zekeriya’ya şöyle dedi: “Senin karın bir oğul doğuracak. Adını Yahya koyacaksın. O, Kutsal Ruh’la dolacak ve halkı Mesih’e hazırlayacak.” Zekeriya cevabında şöyle dedi: “Karımla ben artık çocuk sahibi olamıyacak kadar yaşlıyız. Gerçeği söylediğinden nasıl emin olabilirim?”

Melek Zekeriya’ya şöyle cevap verdi: “Sana bu müjdeyi bildirmek için Tanrı’dan gönderildim. Bana inanmadığın için çocuğun doğacağı güne kadar konuşamayacaksın.” Zekeriya hemen konuşamaz oldu. Bunun üzerine melek Zekeriya’dan ayrıldı. Sonra Zekeriya eve döndü ve karısı hamile kaldı.

Elizabet’in hamileliğinin altıncı ayında melek ansızın Elizabet’in akrabası Meryem’e göründü. Meryem bakireydi ve Yusuf adındaki adamla nişanlanmıştı. Melek ona şöyle dedi: “Sen hamile kalıp bir oğul doğuracaksın. Ona İsa adını vereceksin. O, yüceler yücesi Tanrı’nın Oğlu olacak ve ebedî hüküm sürecek.”

Meryem, “Bu nasıl olabilir? Ben bakireyim.” diye cevap verdi. Melek ona, “Kutsal Ruh senin üzerine gelecek ve Tanrı’nın gücü sana gölge salacak. Bunun için senin çocuğun kutsal, Tanrı’nın Oğlu olacak.” dedi. Meryem meleğin sözüne inandı, dediğini kabul etti.

Meleğin Meryem’le konuşmasından kısa bir süre sonra Meryem Elizabet’le görüşmeye gitti. Elizabet Meryem’in selamını duyunca rahmindeki çocuk hopladı. Kadınlar Tanrı’nın onlar için yaptıklarına birlikte sevindiler. Meryem üç ay Elizabet’in yanında kaldıktan sonra evine döndü.

Elizabet’in bebeği doğduktan sonra Zekeriya’yla Elizabet ona meleğin buyurduğu gibi Yahya adını verdiler. O zaman Tanrı Zekeriya’nın yeniden konuşmasına izin verdi. Zekeriya şöyle dedi: “Tanrı’ya şükürler olsun! Zira Tanrı halkını hatırladı. Sen de, oğlum, insanlara günahlarının affedilmesi için yol gösterecek olan yüceler yücesi Tanrı’nın peygamberi diye adlandırılacaksın!”

관련정보

생명의 말씀 - GRN 은 성경에 기반한 구원과 그리스도인의 삶에 대한 수천개의 오디오 복음 메시지를 가지고 있습니다.

무료 다운로드 - 여기에서 다운로드 가능한 여러 언어로 된 주요 GRN 메시지 스크립트, 그림 및 기타 관련 자료를 찾을 수 있습니다.

GRN 오디오 도서관 - 전도와 기본 성경 가르침을 위한 자료는 mp3, CD, 카세트 테이프 형태로 사람들의 필요와 문화에 맞추어졌습니다. 녹음은 성경이야기, 전도 메시지, 말씀 읽기, 노래를 포함하여 다양한 스타일로 구성되었습니다.

Copyright and Licensing - GRN shares it's audio, video and written scripts under Creative Commons

Choosing the right audio or video format - What audio and video file formats are available from GRN, and which one is best to use?