unfoldingWord 07 - Tanrı Yakup’u Kutsuyor

unfoldingWord 07 - Tanrı Yakup’u Kutsuyor

개요: Genesis 25:27-35:29

스크립트 번호: 1207

언어: Turkish

청중: General

장르: Bible Stories & Teac

목적: Evangelism; Teaching

성경 인용: Paraphrase

지위: Approved

이 스크립트는 다른 언어로 번역 및 녹음을위한 기본 지침입니다. 그것은 그것이 사용되는 각 영역에 맞게 다른 문화와 언어로 조정되어야 합니다. 사용되는 몇 가지 용어와 개념은 다른 문화에서는 다듬어지거나 생략해야 할 수도 있습니다.

스크립트 텍스트

Kardeşler büyüdükçe Yakup evde kalmaktan, Esav ise ava gitmekten hoşlanırdı. Rebeka Yakup’u, İshak ise Esav’ı sevdi.

Bir gün Esav avdan eve döndüğünde karnı çok acıkmıştı. Esav Yakup’a, “Lütfen bu pişirdiğin yemekten bana ver.” dedi. Yakup, “Önce sen bana ilk oğulluk hakkını ver.” diye cevap verdi. Bunun üzerine Esav Yakup’a ilk oğul olarak sahip olduğu hakları verdi. Yakup da pişirdiği yemekten ona verdi.

İshak hayırduasını Esav’a verecekti, fakat Rebeka ve Yakup onu kandırdılar – Yakup kendini Esav gibi gösterdi. İshak yaşlanmıştı, gözleri göremiyordu. Yakup Esav’ın elbisesini giyindi, boynuna ve ellerine oğlak derisini koydu.

Yakup İshak’a yaklaşıp, “Ben Esav’ım. İşte geldim, bana hayırdua ver.” dedi. İshak Yakup’un ellerindeki oğlak derisine dokununca, üstündeki elbiseyi koklayınca onu Esav sanarak ona hayırdua verdi.

Esav kendisini ilk oğulluk hakkından ve babasının hayırduasından mahrum eden Yakup’tan nefret etti. Babası öldükten sonra hemen Yakup’u öldürmek için plan kurdu.

Ancak Esav’ın planını duyan Rebeka İshak’la beraber Yakup’u kendisinin akrabalarının yanına gönderdi.

Yakup yıllar boyunca Rebeka’nın akrabalarıyla yaşadı. Orada evlendi, on iki oğlu ve bir kızı oldu. Tanrı onu çok zenginleştirdi.

Yirmi yıl Kenan’daki evinden uzak kaldıktan sonra Yakup ailesi, uşakları ve sürüleri ile beraber oraya döndü.

Yakup Esav’ın onu hâlâ öldürmek istediğinden korkuyordu. Bu sebeple birçok hayvan sürüsünü Esav’a armağan olarak gönderdi. Hayvanları götüren uşaklar Esav’a, “Kulun Yakup bu hayvanları sana veriyor. Kendisi de çabuk gelir.” dediler.

Fakat Esav artık Yakup’u affetmişti ve kardeşler birbirini görmeye memnundular. Böylece Yakup Kenan’da rahat yaşadı. Sonra İshak öldü ve Yakup’la Esav onu gömdüler. Tanrı’nın ahdinde İbrahim’e verdiği vaatler bundan sonra İshak’tan Yakup’a geçti.

관련정보

생명의 말씀 - GRN 은 성경에 기반한 구원과 그리스도인의 삶에 대한 수천개의 오디오 복음 메시지를 가지고 있습니다.

무료 다운로드 - 여기에서 다운로드 가능한 여러 언어로 된 주요 GRN 메시지 스크립트, 그림 및 기타 관련 자료를 찾을 수 있습니다.

GRN 오디오 도서관 - 전도와 기본 성경 가르침을 위한 자료는 mp3, CD, 카세트 테이프 형태로 사람들의 필요와 문화에 맞추어졌습니다. 녹음은 성경이야기, 전도 메시지, 말씀 읽기, 노래를 포함하여 다양한 스타일로 구성되었습니다.

Copyright and Licensing - GRN shares it's audio, video and written scripts under Creative Commons

Choosing the right audio or video format - What audio and video file formats are available from GRN, and which one is best to use?