unfoldingWord 07 - Tanrı Yakup’u Kutsuyor

unfoldingWord 07 - Tanrı Yakup’u Kutsuyor

Esquema: Genesis 25:27-35:29

Número de guión: 1207

Idioma: Turkish

Audiencia: General

Tipo: Bible Stories & Teac

Propósito: Evangelism; Teaching

Citación Biblica: Paraphrase

Estado: Approved

Los guiones son pautas básicas para la traducción y grabación a otros idiomas. Deben adaptarse según sea necesario para que sean comprendidas y relevantes para cada cultura e idioma diferentes. Algunos términos y conceptos utilizados pueden necesitar más explicación o incluso ser reemplazados o omitidos por completo.

Guión de texto

Kardeşler büyüdükçe Yakup evde kalmaktan, Esav ise ava gitmekten hoşlanırdı. Rebeka Yakup’u, İshak ise Esav’ı sevdi.

Bir gün Esav avdan eve döndüğünde karnı çok acıkmıştı. Esav Yakup’a, “Lütfen bu pişirdiğin yemekten bana ver.” dedi. Yakup, “Önce sen bana ilk oğulluk hakkını ver.” diye cevap verdi. Bunun üzerine Esav Yakup’a ilk oğul olarak sahip olduğu hakları verdi. Yakup da pişirdiği yemekten ona verdi.

İshak hayırduasını Esav’a verecekti, fakat Rebeka ve Yakup onu kandırdılar – Yakup kendini Esav gibi gösterdi. İshak yaşlanmıştı, gözleri göremiyordu. Yakup Esav’ın elbisesini giyindi, boynuna ve ellerine oğlak derisini koydu.

Yakup İshak’a yaklaşıp, “Ben Esav’ım. İşte geldim, bana hayırdua ver.” dedi. İshak Yakup’un ellerindeki oğlak derisine dokununca, üstündeki elbiseyi koklayınca onu Esav sanarak ona hayırdua verdi.

Esav kendisini ilk oğulluk hakkından ve babasının hayırduasından mahrum eden Yakup’tan nefret etti. Babası öldükten sonra hemen Yakup’u öldürmek için plan kurdu.

Ancak Esav’ın planını duyan Rebeka İshak’la beraber Yakup’u kendisinin akrabalarının yanına gönderdi.

Yakup yıllar boyunca Rebeka’nın akrabalarıyla yaşadı. Orada evlendi, on iki oğlu ve bir kızı oldu. Tanrı onu çok zenginleştirdi.

Yirmi yıl Kenan’daki evinden uzak kaldıktan sonra Yakup ailesi, uşakları ve sürüleri ile beraber oraya döndü.

Yakup Esav’ın onu hâlâ öldürmek istediğinden korkuyordu. Bu sebeple birçok hayvan sürüsünü Esav’a armağan olarak gönderdi. Hayvanları götüren uşaklar Esav’a, “Kulun Yakup bu hayvanları sana veriyor. Kendisi de çabuk gelir.” dediler.

Fakat Esav artık Yakup’u affetmişti ve kardeşler birbirini görmeye memnundular. Böylece Yakup Kenan’da rahat yaşadı. Sonra İshak öldü ve Yakup’la Esav onu gömdüler. Tanrı’nın ahdinde İbrahim’e verdiği vaatler bundan sonra İshak’tan Yakup’a geçti.

Información relacionada

Palabras de Vida - GRN tiene mensajes audios en miles de idiomas que contienen mensajes basados en la Biblia acerca de la salvación y la vida cristiana.

Descargas gratis - Aquí puede encontrar los guiones principales de GRN en varios idiomas y también imágenes y otros materiales relacionados. Todos están disponibles para descargar.

Librería de audio de GRN - Material evangelistico y de enseñanza adecuado a las necesidades y a la cultura en variedad de stilos y formatos

Choosing the audio or video format to download - What audio and video file formats are available from GRN, and which one is best to use?

Copyright and Licensing - GRN shares it's audio, video and written scripts under Creative Commons