unfoldingWord 34 - İsa Diğer Öyküler Anlatıyor

unfoldingWord 34 - İsa Diğer Öyküler Anlatıyor

Outline: Matthew 13:31-46; Mark 4:26-34; Luke 13:18-21;18:9-14

Script Number: 1234

Language: Turkish

Audience: General

Genre: Bible Stories & Teac

Purpose: Evangelism; Teaching

Bible Quotation: Paraphrase

Status: Approved

Scripts are basic guidelines for translation and recording into other languages. They should be adapted as necessary to make them understandable and relevant for each different culture and language. Some terms and concepts used may need more explanation or even be replaced or omitted completely.

Script Text

İsa Tanrı’nın Hükümranlığı konusunda birçok diğer öykü anlattı. Meselâ: “Tanrı’nın Hükümranlığı, birinin tarlasında ektiği hardal tohumuna benzer. Hardal tohumunun bütün tohumların en küçüğü olduğunu biliyorsunuz.”

“Ama hardal tohumu ekildikten sonra gelişir, bütün bahçe bitkilerinden büyük olur. Hatta kuşlar gelip dallarında barınır.”

İsa başka bir öykü anlattı: “Tanrı’nın Hükümranlığı, bir kadının una karıştırdığı mayaya benzer. Sonunda maya bütün hamuru kabartır.”

“Bundan başka, Tanrı’nın Hükümranlığı bir adamın tarlada gömdüğü defineye benzer. Başka birisi o defineyi bulup tekrar gömer. Çok sevinir, hatta gidip sahip olduğu her şeyi satar ve elde ettiği parayla o tarlayı satın alır.”

“Ayrıca Tanrı’nın Hükümranlığı nadide bir inci gibidir. Değerli inciler arayan bir tüccar onu bulunca sahip olduğu her şeyi satar ve elde ettiği parayla o inciyi satın alır.”

Sonra İsa, kendi iyi amellerine güvenerek başkalarını hor gören bazı kişilere şu öyküyü anlattı: “İki adam dua etmek için Tapınak’a gitti. Biri vergici, diğeri de din alimiydi.”

“Din alimi şöyle dua etti: ‘Ya Tanrı, Sana şükrederim! Başka insanlar -hırsız, zalim, zinaeden, ya da şu vergici- gibi günahkâr değilim.’”

“Meselâ, haftada iki gün oruç tutarım, elime geçen paranın ve her şeyin onda birini sana veririm.”

“Vergici ise din aliminden uzakta duruyor, başını göğe kaldıramıyordu bile. Ancak yumruğunu göğsüne vurarak, ‘Ey Tanrı, bana merhamet et. Ben günahkârım!’ diye dua ediyordu.”

Sonra İsa şöyle dedi: “Size gerçeği söylüyorum: Tanrı, vergicinin duasını kabul etti ve kendisini doğru adam ilan etti. Din aliminin duası ise hoşuna gitmedi. Tanrı kibirlenen herkesi küçültür, kendini küçük gören herkesi ise yüceltir.”

Related information

Words of Life - Audio gospel messages in thousands of languages containing Bible based messages about salvation and Christian living.

Free downloads - Here you can find all the main GRN message scripts in several languages, plus pictures and other related materials, available for download.

The GRN Audio Library - Evangelistic and basic Bible teaching material appropriate to the people's need and culture in a variety of styles and formats.

Choosing the audio or video format to download - What audio and video file formats are available from GRN, and which one is best to use?

Copyright and Licensing - GRN shares it's audio, video and written scripts under Creative Commons