unfoldingWord 07 - Tanrı Yakup’u Kutsuyor

unfoldingWord 07 - Tanrı Yakup’u Kutsuyor

Outline: Genesis 25:27-35:29

Script Number: 1207

Language: Turkish

Audience: General

Genre: Bible Stories & Teac

Purpose: Evangelism; Teaching

Bible Quotation: Paraphrase

Status: Approved

Scripts are basic guidelines for translation and recording into other languages. They should be adapted as necessary to make them understandable and relevant for each different culture and language. Some terms and concepts used may need more explanation or even be replaced or omitted completely.

Script Text

Kardeşler büyüdükçe Yakup evde kalmaktan, Esav ise ava gitmekten hoşlanırdı. Rebeka Yakup’u, İshak ise Esav’ı sevdi.

Bir gün Esav avdan eve döndüğünde karnı çok acıkmıştı. Esav Yakup’a, “Lütfen bu pişirdiğin yemekten bana ver.” dedi. Yakup, “Önce sen bana ilk oğulluk hakkını ver.” diye cevap verdi. Bunun üzerine Esav Yakup’a ilk oğul olarak sahip olduğu hakları verdi. Yakup da pişirdiği yemekten ona verdi.

İshak hayırduasını Esav’a verecekti, fakat Rebeka ve Yakup onu kandırdılar – Yakup kendini Esav gibi gösterdi. İshak yaşlanmıştı, gözleri göremiyordu. Yakup Esav’ın elbisesini giyindi, boynuna ve ellerine oğlak derisini koydu.

Yakup İshak’a yaklaşıp, “Ben Esav’ım. İşte geldim, bana hayırdua ver.” dedi. İshak Yakup’un ellerindeki oğlak derisine dokununca, üstündeki elbiseyi koklayınca onu Esav sanarak ona hayırdua verdi.

Esav kendisini ilk oğulluk hakkından ve babasının hayırduasından mahrum eden Yakup’tan nefret etti. Babası öldükten sonra hemen Yakup’u öldürmek için plan kurdu.

Ancak Esav’ın planını duyan Rebeka İshak’la beraber Yakup’u kendisinin akrabalarının yanına gönderdi.

Yakup yıllar boyunca Rebeka’nın akrabalarıyla yaşadı. Orada evlendi, on iki oğlu ve bir kızı oldu. Tanrı onu çok zenginleştirdi.

Yirmi yıl Kenan’daki evinden uzak kaldıktan sonra Yakup ailesi, uşakları ve sürüleri ile beraber oraya döndü.

Yakup Esav’ın onu hâlâ öldürmek istediğinden korkuyordu. Bu sebeple birçok hayvan sürüsünü Esav’a armağan olarak gönderdi. Hayvanları götüren uşaklar Esav’a, “Kulun Yakup bu hayvanları sana veriyor. Kendisi de çabuk gelir.” dediler.

Fakat Esav artık Yakup’u affetmişti ve kardeşler birbirini görmeye memnundular. Böylece Yakup Kenan’da rahat yaşadı. Sonra İshak öldü ve Yakup’la Esav onu gömdüler. Tanrı’nın ahdinde İbrahim’e verdiği vaatler bundan sonra İshak’tan Yakup’a geçti.

Related information

Words of Life - Audio gospel messages in thousands of languages containing Bible based messages about salvation and Christian living.

Free downloads - Here you can find all the main GRN message scripts in several languages, plus pictures and other related materials, available for download.

The GRN Audio Library - Evangelistic and basic Bible teaching material appropriate to the people's need and culture in a variety of styles and formats.

Choosing the audio or video format to download - What audio and video file formats are available from GRN, and which one is best to use?

Copyright and Licensing - GRN shares it's audio, video and written scripts under Creative Commons