unfoldingWord 24 - Yahya İsa’yı Vaftiz Ediyor

unfoldingWord 24 - Yahya İsa’yı Vaftiz Ediyor

Outline: Matthew 3; Mark 1; Luke 3; John 1:15-37

Script Number: 1224

Language: Turkish

Audience: General

Genre: Bible Stories & Teac

Purpose: Evangelism; Teaching

Bible Quotation: Paraphrase

Status: Approved

Scripts are basic guidelines for translation and recording into other languages. They should be adapted as necessary to make them understandable and relevant for each different culture and language. Some terms and concepts used may need more explanation or even be replaced or omitted completely.

Script Text

Zekeriya’yla Elizabet’in oğlu Yahya büyüdü, peygamber oldu. Yahya çölde yaşar, yaban balı ve çekirge yer, deve kılından bir aba giyinirdi.

Çok insan Yahya’yı dinlemek için çöle giderdi. Yahya onlara, “Tövbe edin, çünkü Tanrı’nın Hükümranlığı yaklaştı!” diye seslenirdi.

Yahya, çağrısını dinleyerek günahlarından dönen çok insanı vaftiz etti. Yahya’nın yanına gelen birçok din alimi tövbe etmemiş ve günahlarını itiraf etmemişti.

Yahya din alimlerine şöyle seslendi: “Ey siz, zehirli yılanlar! Tövbe edin, davranışınızı değiştirin! İyi meyve vermeyen her ağaç kesilip ateşe atılacak.” Yahya, peygamberlerin şu sözünü gerçekleştirdi: “İşte senin önünden elçimi gönderiyorum. O benim yolumu hazırlayacak.”

Bazı Yahudiler Yahya’dan Mesih olup olmadığını sordular. Yahya şöyle cevap verdi: “Ben Mesih değilim. Fakat benden sonra gelen biri var. O çok büyüktür. Ben O’nun çarıklarının bağını çözmeye bile layık değilim.”

Ertesi gün İsa, vaftiz olmak için Yahya’nın yanına geldi. Yahya O’nu görünce, “İşte! Dünyanın günahını ortadan kaldıran Tanrı Kuzusu!” dedi.

Yahya İsa’ya, “Seni vaftiz etmeye layık değilim. Asıl Sen beni vaftiz etmelisin.” dedi. Fakat İsa cevabında şöyle dedi: “Beni vaftiz edeceksin, çünkü bu, yapılması gereken doğru iştir.” Böylece Yahya, İsa’yı asla günah işlememesine rağmen vaftiz etti.

İsa vaftiz olduğunda sudan çıkınca Tanrı’nın Ruhu güvercin biçiminde görünerek İsa’nın üzerine inip durdu. O anda gökten Tanrı’nın sesi duyuldu: “Sevdiğim Oğlum Sensin, Senden çok razıyım!”

Tanrı Yahya’ya şöyle demişti: “Vaftiz ettiğin bir adam üzerine Kutsal Ruh inip duracak. O adam Tanrı’nın Oğludur!” Tek bir Tanrı vardır. Ancak Yahya İsa’yı vaftiz ettiğinde Baba Tanrı’nın konuşmasını duydu, Oğul Tanrı olan İsa’yı gördü ve Kutsal Ruh’u da gördü.

Related information

Words of Life - Audio gospel messages in thousands of languages containing Bible based messages about salvation and Christian living.

Free downloads - Here you can find all the main GRN message scripts in several languages, plus pictures and other related materials, available for download.

The GRN Audio Library - Evangelistic and basic Bible teaching material appropriate to the people's need and culture in a variety of styles and formats.

Copyright and Licensing - GRN shares it's audio, video and written scripts under Creative Commons

Choosing the right audio or video format - What audio and video file formats are available from GRN, and which one is best to use?